FRIEDBERG ECONOMICS INSTITUTE

כלכלה, צמיחה ושגשוג | סמינר הקיץ
אירוע עבר

25.7.2021-29.7.2021, ראשון - חמישי

מיקום: מלון נווה אילן

התכנית מסובסדת במלואה

 מהי חירות כלכלית?

מדוע היא חשובה וכיצד היא יוצרת צמיחה ושגשוג?

בואו ללמוד, להעמיק ולשוחח עם כמה מהכלכלנים וקובעי המדיניות המובילים בישראל ובעולם.

במהלך ארבעת ימי הסמינר הסטודנטים ילונו במלון נווה אילן, ליד ירושלים. התכנית מסובסדת במלואה.

הגשת המועמדות פתוחה לסטודנטים השואפים למצויינות ומנהיגות, מכל תחומי הלימוד, אשר השלימו לפחות שנת לימודים אחת (כולל סטודנטים במהלך תואר ראשון, שני ודוקטורט). הסמינר הוא אקסלוסיבי ומיועד למספר מצומצם של סטודנטים נבחרים. התכנית תכלול הרצאות, דיונים בלתי פורמליים עם הצוות, וסיור.

נדרשת אנגלית ברמה גבוהה, חלק מההרצאות יועברו באנגלית.

כל הגשות המועמדות ייבחנו, ולאחר תהליך מיון קצר, 30 סטודנטים ייבחרו להשתתף בסמינר.

הגשת המועמדות לסמינר זה נסגרה.

לבירורים, שלחו מייל ל [email protected]

בהצלחה!

יום ראשון, 25 ביולי

15:00-16:00רישום, קבלת חדרים
16:00-17:30סדנת היכרות
18:45דינר פתיחה
מייקל אייזנברג, Aleph VC
חירות כלכלית ויזמותיום שני, 26 ביולי

7:00ארוחת בוקר
8:30-10:00ראס רוברטס, המרכז האקדמי שלם ומכון הובר אוניברסיטת סטאנפורד
כיצד שווקים עובדים
10:00-10:30הפסקה
10:30-12:00עומר מואב, המרכז הבינתחומי ואוניברסיטת וורוויק
המדיניות הכלכלית בישראל: תפקידה של הבורות הציבורית
12:30-14:00ארוחת צהריים
14:00-15:30דרור שטרום, המכון הישראלי לתכנון כלכלי
התחרות בישראל
15:30-15:45הפסקה
15:45-17:15קבוצות דיון: 4 קבוצות, 4 נושאים
18:45ארוחת ערב
20:00עידן ארץ, פורום קהלת. בוגר סמינר סתיו 2017
איך להיות פעילי רשת אפקטיביביים בזירה הכלכלית
לנצח את הסטטיסטיקה ולשכנע אנשים באינטרנטיום שלישי, 27 ביולי

7:00ארוחת בוקר
8:30-10:00עומר מואב, המרכז הבינתחומי ואוניברסיטת וורוויק
חיסול העוני העולמי: תקווה, אכזבה, הצלחה
10:00-10:30הפסקה
יהונתן גבעתי, האוניברסיטה העברית
בחירה ציבורית ואינטרס ציבורי: התאוריה
12:45-16:30יקב ברבדו
ארוחת צהריים וטעימות יין
18:30ארוחת ערב
19:30אלונה בר-און, גלובס
תקשורת בחברה החופשיתיום רביעי, 28 ביולי

7:00ארוחת בוקר
8:30יהונתן גבעתי, האוניברסיטה העברית
בחירה ציבורית ואינטרס ציבורי: ההוכחות
10:00-10:30הפסקה
10:30-12:00דרור שטרום, המכון הישראלי לתכנון כלכלי
בנקאות ואשראי בישראל
12:30-14:00הפסקה
14:00-15:30ראס רוברטס, המרכז האקדמי שלם ומכון הובר אוניברסיטת סטאנפורד
סוציאליזם - כתב הגנה
15:30-15:45הפסקה
15:45-17:15מרי אנסטסיה או'גריידי, וול סטריט ז'ורנל
דרום אמריקה: כיצד פיתוח כלכלי מתרחש, או שלא
הרצאת זום
18:45ארוחת ערב
סרט ודיון
אסון הצ'לנג'ריום חמישי, 29 ביולי

7:00ארוחת בוקר
8:30-10:00סיכום והערכה
10:30סיום וצ'ק אאוטראס רוברטס

pic3

פרופ’ ראס רוברטס הוא הנשיא של המרכז האקדמי שלם. הוא כלכלן, סופר ומרצה, עמית מחקר ע”ש ג’ון וג’ין דה נולט במכון הובר של אוניברסיטת סטנפורד והמייסד של “אקון-טוק: שיחות לסקרנים”, הסכת שבועי זוכה פרסים עם למעלה מ-750 פרקים ומיליוני הורדות. עם המתארחים ב”אקון-טוק” נמנים יובל נוח הררי, מרתה נוסבאום, מילטון פרידמן, תומס פיקטי, אנג’לה דאקוורת’, כריסטופר היצ’נס, אגנס קולרד, ביל ג’יימס, אמילי אוסטר, נָסים ניקולס טאלֶבּ, א”ג’ ג’ייקובס, מריאנה מָצוּקָטוֹ, אלן לייטמן, דוויין בטס ומייקל לואיס.

בספרו האחרון ,Gambling With Other People’s Money: How Perverse Incentives Caused the Financial Crisis (הובר אינסטיטיושן פרס, 2019), חוקר רוברטס את התפקיד ששיחקו ערבויות פיננסיות בנטילת הסיכונים הכלכליים שהובילו למשבר של 2008. בספר How Adam Smith Can Change Your Life: An Unexpected Guide to Human Nature and Happiness  (פורטפוליו/פנגווין, 2014), הוא משתמש בשיעורים מתוך יצירת המופת העלומה יחסית של אדם סמית, The Theory of Moral Sentiments, ומחיל אותם על החיים המודרניים.

הוא גם כתב שלושה רומנים שמציגים מושגים ורעיונות כלכליים באמצעות בדיון: The Price of Everything: A Parable of Possibility and Prosperity (פרינסטון יוניברסיטי פרס, 2008), העוסק בצבירת הון ובכוחות הנסתרים המייצרים הזדמנויות כלכליות ומשמרים אותן; The Invisible Heart: An Economic Romance (אם-איי-טי פרס, 2002), הבוחן את נושא האחריות התאגידית ומגוון רחב של סוגיות בתחום המדיניות, לרבות תוכניות למניעת עוני, הגנה על הצרכן, ומוסריות בשוק ההון; ספרו הראשון, The Choice: A Fable of Free Trade and Protectionism  (פרנטיס הול, מהדורה שלישית, 2006) עוסק במדיניות הסחר הבינלאומי ובהשלכותיה האנושיות. הספר נמנה עם עשרת הספרים החשובים ביותר לשנת 1994 של ביזנס וויק, ועם הספרים הטובים ביותר של שנת 1994 על פי הפייננשל טיימס.

רוברטס חבר לבמאי ג’ון פפולה בהפקת שני סרטוני ראפ על רעיונותיהם של ג’ון מיינרד קיינס ופרידריך האייק, שזכו ליותר מ-11 מיליון צפיות ביוטיוב כל אחד, תורגמו ל-11 שפות, ומוצגים במסגרת שיעורי כלכלה בבתי ספר תיכוניים ובמוסדות לימוד אקדמיים ברחבי העולם. הוא גם חיבר שיר וסרטון אנימציה בשם “It’s a wonderful loaf”, המציגים דפוסים שנוצרים בחיי היומיום ללא תיאום מראש. הסדרה המצוירת שכתב על האתגר הכרוך בשימוש בנתונים לקביעת אמיתות כלכליות, “The Numbers Game”, מופיעה באתר PolicyEd.org. שאר סרטוניו ועבודותיו מרוכזים באתר RussRoberts.info.

רוברטס לימד באוניברסיטת סטנפורד, אוניברסיטת קליפורניה (לוס אנג’לס), אוניברסיטת ג’ורג’ מייסון, אוניברסיטת רוצ’סטר ואוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס, שם ניהל את מה שהוא היום המרכז ללמידה מעשית (Center for Experiential Learning). הוא בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת שיקגו, ואת התארים המוקדמים בכלכלה קיבל מאוניברסיטת נורת’ קרוליינה בצ’אפל היל.

עומר מואב

pic3

עומר מואב הוא פרופסור לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה ובאוניברסיטת וורוויק. בעבר שימש כפרופסור באוניברסיטה העברית, וכיועץ כלכלי לשר האוצר יובל שטייניץ.

עומר מואב החל את לימודיו באוניברסיטה העברית בשנת 1993, ובשנת 1995 סיים את לימודי המוסמך בכלכלה (בהצטיינות יתרה). את לימודי הדוקטורט סיים באוניברסיטה העברית בשנת 1999 ושב למחלקה לכלכלה כמרצה לאחר שנת פוסט-דוקטורט באוניברסיטת MIT. עבודת הדוקטורט, בנושא “אי-שוויון, ניידות בין-דורית בהכנסה, וצמיחה כלכלית”, נכתבה בהדרכת פרופ’ עודד גלאור ופרופ’ יורם מישר.

מואב זכה בשנת 2002 במלגת אלון למדענים צעירים מצטיינים, ובשנת 2006 בפרס רקטור האוניברסיטה העברית על הצטיינות במחקר ובהוראה. בדצמבר 2012 זכה מואב בפרס מפעל הפיס למדעים ומחקר ע”ש לנדאו בקטגוריה: מדעי החברה – מקרו כלכלה. מואב מפרסם את עמדותיו הכלכליות-חברתיות ומפרש התפתחויות כלכליות בטורי הדעות בעיתונות הישראלית. בנוסף הוא מופיע לעתים בטלוויזיה כפרשן כלכלי וכמי שקורא לרפורמות שוק במשק הישראלי.

מייקל אייזנברג

pic3

מייקל אייזנברג הוא שותף באלף, קרן הון סיכון בהיקף 330 מיליון דולר, אותה הקים יחד עם עדן שוחט ב2013. מיכאל הצטרף לבנצ’מרק קפיטל כשותף כללי ב2005, והוא ממשיך כשותף האחראי על הפורטפוליו של בנצ’מרק בישראל. מיכאל הצטרף לבנצ’מרק דרך שותפי סיד ישראל, שם הוא היה שותף מאז 1997. אייזנברג התחיל את הקריירה שלו בג’רוזלם גלובל, שם הוא יזם ויישם את ההשקעות והשותפות המוצלחת של החברה במונטגומרי סקיוריטיס. מיכאל התמקד בהשקעות אינטאנט מאז 1995, והוא ישב בועד של כמה מחברות והסטארט-אפים המובילים בישראל, ביניהם שופינג.קום, קונדואיט, סיקינגאלפא, גיגיא, וויוורק, וויקס, אנסרס.קום, טראדיאום ופיקצ’רוויזן.

יהונתן גבעתי

pic3

יהונתן גבעתי הוא פרופסור למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים, בה הוא מלמד דיני מיסים וניתוח כלכלי של המשפט. במחקריו יהונתן משתמש בכלים כלכליים, תיאורטיים ואמפיריים, כדי לענות על שאלות משפטיות בתחומים של דיני מסים, אכיפת החוק, ומשפט מנהלי. מחקריו של יהונתן התפרסמו בכתבי עת מובילים כגון Journal of Legal Studies, Journal of Law & Economics, University of Chicago Law Review, Tax Law Review ו- American Economic Journal: Economics Policy.

יהונתן שימש כמרצה אורח בביה”ס למשפטים של אוניברסיטת קולומביה ובביה”ס למשפטים של אוניברסיטת שיקגו.יהונתן הוא בעל תואר שני ודוקטורט במשפטים מאוניברסיטת הרווארד, ותואר שני ודוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת הרווארד. כמו כן, הוא בעל תואר ראשון במשפטים וכלכלה, ותואר שני בכלכלה מהאוניברסיטה העברית. יהונתן התמחה בלשכתה של שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות, ולפני שהצטרף לפקולטה שימש כעמית מחקר במשפט וככלכלה בביה”ס למשפטים של אוניברסיטת ניו יורק.

אלונה בר-און

pic3

אלונה בר און היא מו”ל, בעלים משותף ויו”ר העיתון גלובס, החל משנת 2017.

לפני כן היא שימשה כמנהלת ומייסדת קרן ‘בית וגג’, קרן ייזום והשקעות בתחום ההתחדשות העירונית בישראל. מכהנת כדירקטורית בחברת הקניונים והמרכזים המסחריים מליסרון, וביומון הכלכלי ‘גלובס’. בשנים קודמות שימשה כיועצת כלכלית בחברת ‘פרופ’ יצחק סוארי בע”מ’. במסגרת תפקידה ליוותה את החברות הגדולות במשק בתהליכי מיזוגים ורכישות.

לאלונה תואר שני במנהל עסקים מטעם בי”ס INSEAD, ותואר ראשון בכלכלה וחשבונאות מטעם אוניברסיטת תל אביב.

את שירותה הצבאי סיימה אלונה ככתבת צבאית בשבועון ‘במחנה’.

דרור שטרום

pic3

דרור שטרום הוא המנכ”ל של המכון הישראלי לתכנון כלכלי. לשעבר הממונה על התחרות וההגבלים העסקיים במשק, עוסק רבות בתחומי המדיניות הכלכלית בתחומי התחרות ופתיחת שווקים וברגולציה הכלכלית על מונופולים קרטלים והגבלים עסקיים אחרים.

דרור, בוגר (בהצטיינות) של הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, החל את דרכו כעורך דין ושותף במשרד עורכי הדין של שר המשפטים לשעבר חיים צדוק ושות’. בעבודתו במגזר הפרטי, התמקד בתחומי החוזים והחברות, בדיני תחרות משפט מנהלי וקניין רוחני, ועסק רבות בליטיגציה מורכבת, לרבות בפני בית הדין לתחרות ובית המשפט העליון.

בשנת 1997 הוזמן דרור להצטרף לרשות ההגבלים העסקיים אשר הוקמה רק כמה שנים קודם לכן, בתפקיד היועץ המשפטי וראש המחלקה המשפטית ועסק באופן פעיל בחקירות קרטלים ומונופולים והבאתם לדין.

בשנת 2001 מונה דרור לעמוד בראש הרשות. כממונה על התחרות היה מעורב באופן אינטנסיבי בהסדרת מדיניות התחרות בישראל ובעיצובה, כמו גם ברפורמות הגדולות במשק הישראלי שהונהגו אז: בשוקי ההון, התקשורת,התשתיות, האנרגיה והתחבורה. דרור היה אחראי להכנסת חברת הכבלים לתחרות בטלפוניה מול מונופול בזק ולפיצול מונופול בתי הזיקוק (בז”ן). כמו כן היה חבר פעיל ברפורמת בכר שהפרידה מהבנקים את קופות הגמל. במהלך כהונתו הניח יסודות לרגולציה תחרותית מודרנית ובשילוב שבין מדיניות לאכיפה יעילה כתנאי מוקדם לפעילות השוק החופשי.

במהלך ולאחר סיום תפקידו היה דרור חבר בועדות ציבוריות שונות, ביניהן ועדת בכר, ועדת קוצ’יק, ועדת טרכטנברג וועדת המשילות. ביוני 2015 מונה על ידי שר האוצר ונגידת בנק ישראל לעמוד בראש ועדה ציבורית להגברת התחרות בשירותים בנקאיים ופיננסיים נפוצים. המלצות הוועדה פורסמו בספטמבר 2016 והחוק המאמץ את המלצות הועדה חוקק בכנסת ישראל בינואר 2017.

מרי אנסטסיה או'גריידי

pic3

מרי כותבת את הטור “האמריקות” בעיתון הוול סטריט ז’ורנל, וכן משמשמת כחברה דירקטוריון העריכה של העיתון. הטור שלה עוסק בפוליטיקה, כלכלה ועסקים באמריקה הלטינית וקנדה. או’גריידי היא כתבת בעיתון מאז 1995 ועורכת בכירה החל מ2005.
היא גם חברת הדירקטוריון בליברטי פאנד באינדיאנפוליס.
מרי זכתה במגוון פרסים חשובים על כתיבתה.
היא בעלת תואר ראשון באנגלית מאסמפטשן ובעלת תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת פייס.

עידן ארץ

pic3

עידן ארץ הוא כתב בעיתון גלובס וחוקר רגולציה ב”שולה המוקשים” ובלוגר כלכלי. הוא כותב באופן קבוע על חברה, כלכלה ופוליטיקה ישראלית, ומעביר הרצאות על כלכלה והשפעה אפקטיבית ברשת.

הוא בוגר סמינר סתיו 2017 של מכון פרידברג לכלכלה.

בנייה והקמת אתר אינטרנט